סיורים וטיולים בבני ברק

אודות דורית ברק

 

 

שלום, שמי דורית ברק. מנחת סיורים בבני ברק - עיר הולדתי. about dorit
גדלתי בבית ספוג ציונות וערכים אנושיים וחונכתי על אהבת האדם ואהבת ארץ ישראל.

 

סבי, צבי נחמן ברק וסבתי איטה רחל, הכירו את א"י בזכות לימוד התורה, אהבו אותה וחלמו עליה. הם עלו לארץ עם אבי יעקב, בעת היותו נער, ונמנו על מייסדי המושבה החקלאית – ציונית – דתית, בני ברק.
הסיפורים ששמעתי נסבו על ייסודה של בני ברק, על ההתיישבות בארץ ישראל ועל בוני הארץ.

 

כבר בילדותי סיפרתי בשיעורי המולדת בביה"ס ובפעולות בתנועת הנוער, על ראשיתה של בני ברק, על הנסיעה ברכבת לביירות, דרך ראש הנקרה, כדי לקנות פרות לרפתות בבני ברק, על המסחר עם הערביים תושבי האזור, על "זוגות האוהבים" המטיילים בשדות בשליחות המחתרת, וכמובן על גדולי הדור שחיו בעיר.

 

אבי שהיה חבר ב"הגנה", נפצע ואיבד את ידו במאורעות הדמים תרצ"ו – תרצ"ט. למרות פציעתו, מעולם לא טיפח אבי בליבו רגשות קשים ולא אמר נואש והמשיך לחלום על חיי תקווה ושלום בארץ ישראל. כששוחחתי עימו על המחתרות השונות ועל שוני ההשקפה המדינית של חבריהן, נהג לומר: "כולם יהודים טובים. כולם אוהבי ארץ ישראל והעם היהודי. כולנו חלמנו על מדינה עברית בה יחיו לבטח כל היהודים"
גם לאחר פציעתו הקשה, המשיך אבי לתרום ולעזור כמיטב יכולתו לפצועים בבתי החולים ולתושבי העיר. אימי שושנה סרגה במשך השנים מאות כובעי גרב, ודומני שחיילי צה"ל לדורותיהם שמרו על חום גופם הודות לכובעים החמים שסרגה.

 

 

 

 

סרטון וידיאו : הרצל - הרב שך

 

 

 

 

 

למדתי במוסדות החינוך הממלכתי דתי שבבני ברק והמשכתי את דרכה של משפחתי בלימודי חינוך לתואר ראשון והוראת תנ"ך וספרות.
משהחלתי לחנך וללמד את ילדי ישראל, דבר שאני עושה באהבה ובגאווה מזה כשלושה עשורים, התמקדתי בהוראת תולדות היישוב. נוסף לידע האישי וללימוד השוטף במקורות הוותיקים והעדכניים כאחד, השתלמתי בתחום זה בקורסים ובימי עיון מרובים במשרד החינוך, בסמינר אפעל וב"יד בן צבי", שבמסגרת במוסד ייחודי זה אני לומדת ומטיילת ברחבי הארץ.

 

לאחר פטירתו של אבי האהוב, נותרתי עם שאלות ותהיות רבות שאינן פתורות, על ימי נעוריו ועל התפתחותה של בני ברק ממושבה לעיר. במקום להצטער על החמצה זו, שנראה שמאפיינת את מרבית הדורות, החלטתי לעשות מעשה.
התחלתי לחקור את תולדות בני ברק למן ימי העלייה על הקרקע, דרך התפתחותה ועד להיותה לעיר ואם בישראל. נפגשתי עם בני המייסדים, הדור שעדיין זוכר ימים ראשונים ומעשים גדולים. ראיינתי אנשים, כתבתי דבריהם, סיירתי בעקבות סיפוריהם, ביררתי מעשיהם ושמעתי מהם דברי מוסר, לקח ומסקנות.

 

הכרתי כל צומת דרכים חשובה בצמיחתה של העיר, וגיליתי דברים "חדשים" שהיו שם תמיד. הגעתי להזדהות מוחלטת עם מתיישביה ותושביה של עירי האהובה. הבנתי את האנשים, את נטיות ליבם ואת אורחות חייהם.
משהגעתי לנקודה זו, חשבתי לשתף ברגשותי ובידיעותי, אנשים נוספים.


בכך אני מגשימה מס' מטרות:

 

  • הנצחתו של אבי המנוח, יעקב ברק, ע"ה.
  • סלילת הדרך לקרוב לבבות בין הקבוצות והפלגים המרובים בעם ישראל.
  • היכרות מעמיקה עם יישוב ומייסדיו בארץ ישראל המתחדשת.

 

"עם שאינו לומד את עברו, ההווה שלו דל והעתיד שלו לוט בערפל" (יגאל אלון בעקבות צ'רצ'יל)

 

במקורותינו נאמר: "זכר ימות עולם בינו שנות דור ודור שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך" (שירת "האזינו")

 

 

 

 

 

 

 

 

 

quote2 דורית היקרה,

 

תודה על הסיור המרתק שערכת לקבוצת "צמח בר" בבני ברק.

 

הסיור שהתקיים בחג חנוכה הפתיע את מטיילינו החילוניים שלא ידעו שגם בבני ברק יש חנוכיות בחלונות הבתים ולא צריך לנסוע לשם כך לירושלים.

ההדרכה החווייתית והמפגשים השאירו אצלנו טעם של עוד.

 

נתראה בסיור לקראת חג פסח.

בתודה,
דבורה יונאי ואסתי לב-אור.
צמח בר טיולים. quote2

 


thank-yous-btn

 

 

 "בואי כלה" לקראת שבת קודש בני ברק

 

 

 

 

היכונו לסיורי סליחות
בבני ברק

 

סיור עירוני בני ברק

 

 

לתאום סיור   052-7588666  


אינסטגראם doritbarak1960